Skip to main content

Шест книги, шест страни

 


Всички вече усещаме как аха-аха и ще се върне нормалния живот, включително едно от най-хубавите неща в него - пътуването! Засега обаче истинските пътешествия остават само на ниво планиране - но нищо не ни пречи да пътуваме чрез книгите, които четем!

В този кратък пост ще ви разкажа за шест книги на автори от шест различни страни. Всяка от тях, по свой начин, носи духа и културата на своята народност:


Baltasar and Blimunda - José Saramago - Португалия.

Попаднах на това произведение в една от най-красивите книжарници в света, именно в Португалия - . Беше една от малкото преведени на английски книги от местни автори и съм много доволен, че се спрях на нея. Историята се фокусира върху бившия войник Балтазар и девойката Блимунда, тяхната борба да намерят своето място под слънцето и приятелството им с монах-изобретател, който мечтае да създаде летяща машина... А как ще лети машината му? С балони, пълни с човешки души, естествено! Ако ви звучи хем странно, хем интригуващо - опитайте се да откриете книгата някъде! Действието е малко мудно за моя вкус и има немалко философски отклонения и монолози, но определено си струва.


Приключенията на добрия войник Швейк - Ярослав Хашек - Чехия.

Абсолютна класика, която за съжаление не получава достатъчно внимание днес. Приключенията на Швейк са ме разсмивали така, както много малко други книги са успявали. Добродушният, но простоват Швейк ни дава един изключително сатиричен поглед върху Първата световна война, а пък и върху военния живот като цяло. 


Омагьосаната Зима - Туве Янсон - Финландия.

Това е история, в която ми предстои да се потопя. Макар и детска, тя е от типа книжки, които не са само за деца, и идва горещо препоръчана от Trouble Bakers


Обитаемият Остров - Аркадий и Борис Стругацки - Русия.

Едно от най-добрите произведения на братята-фантасти! Комбинация от научна фантастика, утопия и дистопия, историята на Максим Камерер започва като донякъде като бъдещ Робинзон, попаднал в "примитивно" по неговите разбирания общество (реално съответстващо на земното развитие през 20 век). Скоро обаче любопитството му е заместено от шок към действията на тоталитарния режим, управляващ страната в която попада - а после от решителност да промени нещата към по-добро. Но не всичко е каквото изглежда... Това е една от книгите, в които толкова много се разкрива от последните страници, че е просто грехота да не я довършите след като я започнете веднъж.


Последната територия - Момчил Николов - България.

Естествено, че трябва да имаме и родно участие! Вместо да слагам тук някоя стара българска класика обаче, реших да ви препоръчам нещо ново и различно. Романът на Момчил Николов е нещо изключително рядко срещано, особено на родния пазар.


Вещерът - Анджей Сапковски - Полша.

Може би най-известното произведение от списъка, книгите за Гералт от Ривия ще останат в историята с това, че станаха световно известни заради игрите, базирани на тях. На г-н Сапковски това едва ли му харесва особено, но е факт че без трилогията игри за Белия Вълк едва ли създадения от него свят щеше да стане достатъчно популярен, че да получи и собствен сериал по Netflix. Но на фокус тук са книгите - а те лъхат на славянска култура като бутилка с домашна ракия. Светът на Вещерът инкорпорира чудовищата, фантастичните животни и раси от почти всяка народна приказка или мит, които може да се сетите - с голям фокус върху полските такива, естествено. 


 P.S Докато снимам книгите, Морков се опита да изяде кактуса, а кактусът отвърна на удара! Нищо им няма и на двамата.



Comments

Популярни постове

Ковачевица - параклиси, водопади, механи

В последно време (и за да сме по-точни, в последните десет години), западно-родопските села Лещен и Ковачевица станаха популярни дестинации за селски туризъм благодарение на запазения старовремски стил на строителство. За съжаление, популярността донесе със себе си ненужни инвестиции и сред наистина красивите селски къщи с каменни основи и дървени чардаци започнаха да се издигат и големички хотели, които само привидно спазват естетиката на отминалото време... а всъщност се строят с класически бетонни блокчета и цимент. Чарът на старовремските стаи с огнища също е поизгубен и в тези нови постройки е по-вероятно да ви посрещне далеч не толкова романтичната топлина на климатик. Но цялата тази тема ще си я запазя за друг път. Днес ще говорим за нещо по-положително и интересно. Ако сте били път до района с идеята да останете за няколко нощувки, бързо ще откриете, че всъщност няма много неща за правене и виждане. И двете селца могат преспокойно да се разгледат в рамките на 2-3 часа, а при же

Киберпънк 2019

Или как у нас отново може да държите в ръце стойностно списание, от фенове за фенове. За повечето хора, думата „киберпънк“ извиква един сборен образ в съзнанието им: мрачен, безкраен пейзаж от ярки неонови надписи върху огромни небостъргачи, усещане за мръсотия и упадък въпреки наличната висока технологичност, и едно много отчетливо разделение на света между имащите всичко – отгоре, и нямащите нищо – отдолу, където монолитните структури не им позволяват да се насладят дори на нещо толкова обикновено като дневната светлина. Този образ до голяма степен е създаден благодарение на две феноменални творби, на които ще се спра след малко. Моите първи асоциации за „киберпънк“ са малко по-различни. Като малък прекарвах достатъчно голяма част от времето си в поредната видео игра, за да се самоопределям като геймър. През вече далечната 2002 г. попаднах на Paradise Cracked – една обективно посредствена, руска ролева игра, развиваща се в типично киберпънков сетинг, с може би най-лошия дубл

На море край Бургас - струва ли си да изберем българското?

  След като опитахме красотите на гръцкото Беломорие , както обещахме - идва ред на родното Черно море. В рамките на една чудесна седмица през август, в която улучихме страхотно време, се насладихме на редица плажни дестинации. И тъй като успяхме да пробваме доста популярни местенца по южната част на родното море, този път ще раздаваме и оценки! Отпускарският сезон е в края си, но като се оглеждате за дестинации догодина, ще имате този безценен ориентир за това към кои места да се отправите според предпочитанията и нуждите си. Ще започнем директно с нашата “главна база”, а именно Бургас - идеалната отправна точка Повечето летовници си избират една дестинация и прекарват цялата си почивка на нея, най-много сменяйки “плаж 1” с “плаж 2” на съответния курорт. За желаещите разнообразие авантюристи като нас обаче това звучи прекалено скучно - така че решихме да спим в Бургас и всеки ден да се отправяме на различно приключение по южното Черноморие. Освен това в най-добрия град за живеене (ye