Skip to main content

Ода за лимона

Наесен изживявахме тиквени вълнения, сега идва ред на една ода за лимона! Както може би сте забелязали, навън слънцето пече, а термометрите отбелязват рекордни височини на много места в страната. Съответно последното, което би ми се искало, е да вися над печката или да се тъпча с тежки (макар и вкусни) манджи. В тези летни жеги ми се иска нещо леко и освежаващо, а не може цял сезон на домати и череши. Със своя характерен кисел аромат лимонът се оказа изключително подходящ за разхлаждане, така че днес ще ви споделя 4 лимонени рецепти. Освен че отговарят на максимата бързо-лесно-вкусно, сред рецептите има за всекиго по нещо - свежа лимонада за жарките следобеди, вкусна паста за вегетарианците, сочна сьомга за месоядците и десерт, който да ви върне в детството! 

Свежа лимонада 

Необходими продукти: 

  • 1 л. Вряла вода 

  • Сокът от 3 лимона 

  • Настърган джинджифил - на вкус

  • Няколко свежи листенца мента 

  • 1 с.л. мед

Начин на приготвяне: 

Кипваш водата по предпочитания ти начин (с електрическа кана е най-бързо), сипваш я в купа/кана и добавяш всички останали съставки в нея. Объркваш прото-лимонадата и оставяш да изстине на стайна температура. После прецеждаш, наливаш в подходящи бутилки и оставяш в хладилника да се изстуди. Има нещо изключително задоволително в рецептите, които не изискват никакво готвене!

Паста al limone 

Необходими продукти: 

  • Паста по избор 

  • 2-3 с.л. зехтин 

  • Чесън - на вкус

  • Чили - на вкус 

  • 1 лимон

  • ¼ чаша готварска сметана (по желание)

  • 50 гр пармезан

  • Магданоз

  • Черен пипер

Начин на приготвяне: 

Готвиш пастата почти до готовност, но не съвсем - ще се досготви в соса. Запази един черпак от водата, в която се е готвила пастата - това е тайната съставка! 

Слагаш зехтина, чесъна, чилито и настърганата кора от лимона в достатъчно голям тиган и готвиш около 3-4 мин. Тук е моментът да добавиш и готварската сметана, ако ще я ползваш. Тя допринася за по-кремообразен и богат сос, но и без нея си е супер. 

Почти-сготвената паста се добавя в тигана заедно със сокът от лимона, настъргания пармезан и черпакът от водата на пастата. Идва ред на бъркането - до хомогенност, като при нужда се добавя още вода/пармезан (в зависимост дали соса изглежда твърде гъст или твърде рядък). 

Накрая се сервира поръсена с магданоз и черен пипер. 

Ако искаш да видиш готвенето в действие (включително 3 разновидности), цъкни тук

Хрупкава сьомга с лимон 

Необходими продукти: 

  • 2 филета сьомга (грамаж - според това колко си гладен)

  • Галета или друга панировка

  • Мащерка 

  • Розмарин

  • Чесън

  • Сок от 1 лимон

  • 1 с.л. горчица 

  • Зехтин

  • Сол

  • Черен пипер

Начин на приготвяне: 

Запържваме галетата заедно с мащерката и розмарина, докато стане златиста. Тя ще донесе малко хрупкавост към яденето. Добавяме малко сол и черен пипер на вкус. 

Галетата ще се прикрепи към сьомгата посредством сос от останалите съставки - чесън, сок от 1 лимон, горчица, зехтин, сол и черен пипер на вкус. Слагаме филетата в тавичка с хартия за готвене, поливаме обилно със соса и поръсваме с галетата. 

И остава само да запечем за 15 мин на 200 градуса. 

Picture Source: https://www.fatforweightloss.com.au/

Кисел 

Необходими продукти: 

  • 4 лимона 

  • ½ чаша захар или друг подсладител

  • ½ чаша масло 

  • 3 яйца 

Начин на приготвяне: 

Тази рецепта изисква готвене на водна баня, което си е малко неудобно, особено ако не си открил още перфектната комбинация от тенджера и купичка. Наскоро обаче направих невероятно откритие - ако обемът позволява, джезвето е перфектната такава купичка, така че нямам вече извинения да не си правя сос холандез за домашен брънч

Но без повече отклонения, в гореспоменатата купичка се смесват сокът и настърганата кора от лимоните, захарта и маслото. Готвим на водна баня, докато маслото се разтопи. 

Яйцата се разбиват и се добавят към водната баня. Готвим и бъркаме около 10 мин, докато сместа се сгъсти. 

Накрая разпределяме сместа в бурканчета и ги оставяме в хладилника да изстинат. 


----------------------------------

И няма как не завършим поста с Морков - дори той харесва тефтера с рецептите! А вие как си запазвате любимите рецепти?


Comments

Популярни постове

Ковачевица - параклиси, водопади, механи

В последно време (и за да сме по-точни, в последните десет години), западно-родопските села Лещен и Ковачевица станаха популярни дестинации за селски туризъм благодарение на запазения старовремски стил на строителство. За съжаление, популярността донесе със себе си ненужни инвестиции и сред наистина красивите селски къщи с каменни основи и дървени чардаци започнаха да се издигат и големички хотели, които само привидно спазват естетиката на отминалото време... а всъщност се строят с класически бетонни блокчета и цимент. Чарът на старовремските стаи с огнища също е поизгубен и в тези нови постройки е по-вероятно да ви посрещне далеч не толкова романтичната топлина на климатик. Но цялата тази тема ще си я запазя за друг път. Днес ще говорим за нещо по-положително и интересно. Ако сте били път до района с идеята да останете за няколко нощувки, бързо ще откриете, че всъщност няма много неща за правене и виждане. И двете селца могат преспокойно да се разгледат в рамките на 2-3 часа, а при же

Киберпънк 2019

Или как у нас отново може да държите в ръце стойностно списание, от фенове за фенове. За повечето хора, думата „киберпънк“ извиква един сборен образ в съзнанието им: мрачен, безкраен пейзаж от ярки неонови надписи върху огромни небостъргачи, усещане за мръсотия и упадък въпреки наличната висока технологичност, и едно много отчетливо разделение на света между имащите всичко – отгоре, и нямащите нищо – отдолу, където монолитните структури не им позволяват да се насладят дори на нещо толкова обикновено като дневната светлина. Този образ до голяма степен е създаден благодарение на две феноменални творби, на които ще се спра след малко. Моите първи асоциации за „киберпънк“ са малко по-различни. Като малък прекарвах достатъчно голяма част от времето си в поредната видео игра, за да се самоопределям като геймър. През вече далечната 2002 г. попаднах на Paradise Cracked – една обективно посредствена, руска ролева игра, развиваща се в типично киберпънков сетинг, с може би най-лошия дубл

На море край Бургас - струва ли си да изберем българското?

  След като опитахме красотите на гръцкото Беломорие , както обещахме - идва ред на родното Черно море. В рамките на една чудесна седмица през август, в която улучихме страхотно време, се насладихме на редица плажни дестинации. И тъй като успяхме да пробваме доста популярни местенца по южната част на родното море, този път ще раздаваме и оценки! Отпускарският сезон е в края си, но като се оглеждате за дестинации догодина, ще имате този безценен ориентир за това към кои места да се отправите според предпочитанията и нуждите си. Ще започнем директно с нашата “главна база”, а именно Бургас - идеалната отправна точка Повечето летовници си избират една дестинация и прекарват цялата си почивка на нея, най-много сменяйки “плаж 1” с “плаж 2” на съответния курорт. За желаещите разнообразие авантюристи като нас обаче това звучи прекалено скучно - така че решихме да спим в Бургас и всеки ден да се отправяме на различно приключение по южното Черноморие. Освен това в най-добрия град за живеене (ye