Skip to main content

За вирусите и гейминга


Или как COVID-19 даде допълнителен тласък на една така или иначе растяща индустрия.

За повечето хора, карантинните мерки и социалното дистанциране се усещат като наказание. За геймърите, то е на практика ежедневие. Знам, че генерализирам и има безброй примери за геймъри с напълно здравословен начин на живот, социални контакти и т.н. Това не променя факта, че хора, свикнали да прекарват стотици часове в изследване на дигитални светове, не се чувстват толкова засегнати от ограниченията в реалността. Карантината се отразява на ежедневието им - добре де, ежедневието ни - така, както се отразява и на хора недокоснали игра през живота си. Просто на нас не ни прави толкова голямо впечатление. А според скорошните резултати на гейминг индустрията, коронавирусът е помогнал на много хора да (пре)открият видео игрите като форма на забавление.

За да има губещи, обикновено трябва да има и печеливши. И докато в момента туризма, спорта и транспортната индустрия трупат загуби, гейминга - и, очаквано, алкохолната индустрия - виждат ръст.
Източник: geekwire.com, данни от Facteus.com

От личните ми наблюдения като работещ в гейминг индустрията, горните цифри са напълно валидни. Повечето онлайн игри виждат ръстове от 10-15% в приходите си. Покачването в свалянията на приложения е още по-впечатляващо: около 40%. Казвам "приложения", защото освен игрите виждаме рязко покачване и в свалянията на приложения като Zoom, Google Classroom, TikTok и други. Хазартните компании също усетиха накъде духа вятъря и запълниха липсата на "нормални" спортове с повече залагания върху електронни спортове, които продължават да се играят без проблем. Както обича да казва един приятел с необяснима ненавист към родния си език, всичко това "мейква сенс". Работим и учим от вкъщи, съответно се нуждаем от софтуер, който позволява това. Социалните контакти се пренасят онлайн, разпускането - също, във всичките си форми. Някои хора наваксват с десетките игри, които са купили (или свалили от За-наете откъде, кхъ-кхъ). Феновете на футбола преоткриват ФИФА-та от ученическите си години. Рейсинг ентусиастите играят Need for Sp- ебавам се, те пак са си навън и форсират десетгодишни БМВ-та, просто сега носят маски вътре. Мобилните игри покриват нуждите на всеки вкус, от хората искащи да поцъкат нещо тип "свържи 3 червени квадратчета в линия", до любителите на пъзели и стратегии. Други хора ще извадят добрия стар Kindle и ще наваксват с всичките книги, които са натрупали с намерението някога да прочетат. Тук правя бързо отклонение: Големите книжарници подеха инициатива "Спасете книгата", приканвайки хората да пазаруват онлайн. "Книгата" няма да умре, най-малкото заради наличието на електронните заглавия, които получавате без чакане минимум два дни за доставка. Нямат нужда от спасение и точно тези големи книжарници. За съжаление, изолацията ще удари малките специализирани или квартални книжарнички, много от които нямат онлайн доставки. Но това е друга тема.

Освен осигуряването на забавления, гейминг индустрията се опитва да даде и по-директен принос за борбата с коронавируса. Почти всички големи компании даряват маски или парични средства на медицински заведения или WHO (Световната здравна организация). Мои колеги и приятели също се включиха със страхотна инициатива - благодаря им за страхотния човешки и професионален пример, защото успяха да организират нещо адски сложно в рамките на броени дни. За по-глобален пример: CDProject Red, създатели на любимите на Хенри Кавил Witcher игри, дариха над 1 милион евро за полското здравеопазване. Хубаво е да виждаш такива положителни примери в тежки моменти и ми се иска да говорим повече за тях, някъде измежду безкрайните репортажи за брой заразени, ефекти върху икономиката и други.

Положителният тренд в гейминга е приятен, особено за работещите в индустрията, но няма да продължи вечно. Напротив - при продължаване на текущата ситуация, бих очаквал и нашата индустрия да тръгне надолу. Много от хората, които пробват гейминга като начин за убиване на време, просто ще преценят, че това не е за тях. Други пък ще започнат да усещат финансовия ефект: когато трябва да стегнем коланите, първо разкарваме ненужните забавления. Искрено се надявам, че ще излезем от карантинните условия, преди да се стигне до там. 


Game Over...
Continue? Y/N

Comments

Популярни постове

Ода за лимона

Наесен изживявахме тиквени вълнения , сега идва ред на една ода за лимона! Както може би сте забелязали, навън слънцето пече, а термометрите отбелязват рекордни височини на много места в страната. Съответно последното, което би ми се искало, е да вися над печката или да се тъпча с тежки (макар и вкусни) манджи. В тези летни жеги ми се иска нещо леко и освежаващо, а не може цял сезон на домати и череши. Със своя характерен кисел аромат лимонът се оказа изключително подходящ за разхлаждане, така че днес ще ви споделя 4 лимонени рецепти. Освен че отговарят на максимата бързо-лесно-вкусно, сред рецептите има за всекиго по нещо - свежа лимонада за жарките следобеди, вкусна паста за вегетарианците, сочна сьомга за месоядците и десерт, който да ви върне в детството!  Свежа лимонада  Необходими продукти:  1 л. Вряла вода  Сокът от 3 лимона  Настърган джинджифил - на вкус Няколко свежи листенца мента  1 с.л. мед Начин на приготвяне:  Кипваш водата по предпочита...

Тиквени вълнения

  Хелоуин дойде и замина, а с него и есента - сезона на тиквите - наближава своя край. Все още обаче по магазините се намират добри представители на този вкусен зеленчук, който намира приложение както в основни ястия, така и в десерти. И тъй като почти всеки знае що е то тиквеник (освен глупав човек), а абсолютно всеки знае колко вкусно и лесно се прави печена тиква с мед и орехи, в днешния кратък пост ще ви покажа две малко по-различни употреби на оранжевите гиганти. Ароматна тиквена супа Започваме с една лека, питателна и малко пикантна (ако решите) крем супа. Съставките са лесно достъпни, процесът на готвене - простичък, а резултатът е много вкусен. Рецептата е за двама, така че ако искате повече порции, увеличете количествата на всичко. Ще са ви нужни: Около половин кг нарязана тиква (най-добре Цигулка) Скилидка чесън Половин глава червен лук Един средно голям картоф 1-2 моркова Около 400 мл зеленчуков или пилешки бульон 1 дафинов лист Щипка захар Сол и пипер на вкус Лют сос Sr...

Шак шак шука, фалафела е тука!

  Отдавна не сме споделяли рецепти, а храната е нещо много важно за нас, така че беше крайно време! Един от последните ни постове с рецепти е славната Ода за Лимона , която включва няколко свежи летни предложения. Тъй като отново е лято, пак сме на тема леки рецепти без много висене над печката, по възможност с добавения бонус да не вредят прекомерно на плажната фигура. Днешната рецепта, освен че отговаря на максимата бързо-лесно-вкусно, представлява и една по-здравословна алтернатива на сочни, мазни дюнери - а именно фалафел!  Без повече предисловия, ето я и рецептата.  Необходими продукти: За фалафела: 1 консерва нахут (без течността) 3 скилидки чесън 1 глава лук ½ с.л. сол ½ с.л. кимион ½ с.л. куркума ½ с.л. кориандър ½ с.л. черен пипер ½ с.л. магданоз 1 с.л. тахини Сокът от един малък лимон 2 с.л. сусам Останалите неща: Арабски питки, тортили, лаваш или някакъв друг вид плосък хляб Печени зеленчуци по желание - чушки, картофи (сладък картоф за бонус здравословни точки...