Skip to main content

Квартални съновидения, Емил Минчев

 

Винаги много се радвам, когато открия нов български автор, който да твори в така любимия ми жанр - фантастиката. За съжаление, често се разочаровам от реалната стойност на закупената творба. Тази година не случих на три такива книги поред  (а е една февруари!). Но днес ще си говорим за четвъртия ми опит с български автор, който успя да оправи горчивия вкус от предишните разочарования и да ми възвърне надеждата в родните представители на професията - а именно Емил Минчев и неговия сборник с фентъзи-хорър разкази “Квартални съновидения”.

Сборникът се състои от една повест и четири разказа, като за мен най-много определено изпъкна повестта (макар и разказите също да не са лоши). “Детективска агенция Трите Нинджи” по добра Кингова традиция ни представя три хлапета, които в безпризорните часове след училище се изживяват като детективи и разследват заплетени случаи - надрасканата кола на съседката (неизвестен извършител), счупената витрина на обущарницата (неизвестен извършител), зловещите звуци откъм езерото (извършител известен… но безинтересен). Докато най-после те не попадат на нещо истинско… и зловещо! В разказите пък поредица от необясними самоубийства в два столични квартала хвърлят града в паника, а студент в Софийския се натъква на странно момиче с червени очи, което сякаш никой друг не вижда, и други такива истории с неочакван край и щедра доза  хумор. 

Свързващата нишка между отделните части на сборника, както подсказва и заглавието, е кварталът (в частност софийските квартали, въпреки че описаните панелки, раздрънкани автобуси и олющени катерушки, застлани с килим от люспи на семки, биха могли да се намират в който и да е български град от 90-те). Авторът много увлекателно успява да изрисува тези така познати образи, покрай които минаваме ежедневно без да забелязваме, и да създаде неповторима атмосфера. Ако и вие сте били дете на 90-те, повестта направо ни телепортира отново в детството, където стълбите и асансьорът също бяха място за игра, стига да успееш да се скриеш от съседката, на която много й шумиш или й пречиш да ползва асансьора по предназначение. Така понесли в ръка филия с лютеница или парче баница и гледащи филми на презаписана видеокасета, прекрасните описания на Емил Минчев ни поднасят едно отминало време, затворено в бутилка, и омешано с причудливи и странни (но не прекалено страшни) истории. 

Сред самите истории има добри идеи, но и някои откровенно странни. Това е присъщо за сборниците - все пак не всичко е лъжица за всяка уста. Голям позитив за мен бяха героите, които са доста добре изградени в повечето случаи. Впечатление прави и първият разказ, където с едно изречение, пестеливо, но въздействащо и доверявайки се на читателя, е представена цяла една палитра от емоции и тревожност. 

От другата страна на монетата, като слабост на автора мога да изтъкна пестеливостта - или нейната липса. Както в Глина на Виктория Бешлийска, и тук имаме повтаряне и обясняване или разтегляне на очевидни неща, макар и в по-малка степен. Ще ми се авторите да имаха повече доверие в умението на своите читатели да ги разберат и оцененят. Прекрасен пример е краят на повестта - самата идея е чудесна, но щеше да е много по-въздействаща, ако беше завършена ударно и пестеливо, вместо да бъде разгледана в продължение на цели страници. Вярвам, че авторът може и по-добре и се надявам да видя развитие в тази посока в следващите му творби. 

Но да завършим на позитивна нота - Емил Минчев беше нов за мен автор и неговите “Квартални съновидения“ се оказаха една много приятна изненада. Ще продължавам да следя кариерата му с интерес!

ПС: А за интересната бира на снимката можете да прочетете повече тук.


Comments

Популярни постове

Ковачевица - параклиси, водопади, механи

В последно време (и за да сме по-точни, в последните десет години), западно-родопските села Лещен и Ковачевица станаха популярни дестинации за селски туризъм благодарение на запазения старовремски стил на строителство. За съжаление, популярността донесе със себе си ненужни инвестиции и сред наистина красивите селски къщи с каменни основи и дървени чардаци започнаха да се издигат и големички хотели, които само привидно спазват естетиката на отминалото време... а всъщност се строят с класически бетонни блокчета и цимент. Чарът на старовремските стаи с огнища също е поизгубен и в тези нови постройки е по-вероятно да ви посрещне далеч не толкова романтичната топлина на климатик. Но цялата тази тема ще си я запазя за друг път. Днес ще говорим за нещо по-положително и интересно. Ако сте били път до района с идеята да останете за няколко нощувки, бързо ще откриете, че всъщност няма много неща за правене и виждане. И двете селца могат преспокойно да се разгледат в рамките на 2-3 часа, а при же

Киберпънк 2019

Или как у нас отново може да държите в ръце стойностно списание, от фенове за фенове. За повечето хора, думата „киберпънк“ извиква един сборен образ в съзнанието им: мрачен, безкраен пейзаж от ярки неонови надписи върху огромни небостъргачи, усещане за мръсотия и упадък въпреки наличната висока технологичност, и едно много отчетливо разделение на света между имащите всичко – отгоре, и нямащите нищо – отдолу, където монолитните структури не им позволяват да се насладят дори на нещо толкова обикновено като дневната светлина. Този образ до голяма степен е създаден благодарение на две феноменални творби, на които ще се спра след малко. Моите първи асоциации за „киберпънк“ са малко по-различни. Като малък прекарвах достатъчно голяма част от времето си в поредната видео игра, за да се самоопределям като геймър. През вече далечната 2002 г. попаднах на Paradise Cracked – една обективно посредствена, руска ролева игра, развиваща се в типично киберпънков сетинг, с може би най-лошия дубл

На море край Бургас - струва ли си да изберем българското?

  След като опитахме красотите на гръцкото Беломорие , както обещахме - идва ред на родното Черно море. В рамките на една чудесна седмица през август, в която улучихме страхотно време, се насладихме на редица плажни дестинации. И тъй като успяхме да пробваме доста популярни местенца по южната част на родното море, този път ще раздаваме и оценки! Отпускарският сезон е в края си, но като се оглеждате за дестинации догодина, ще имате този безценен ориентир за това към кои места да се отправите според предпочитанията и нуждите си. Ще започнем директно с нашата “главна база”, а именно Бургас - идеалната отправна точка Повечето летовници си избират една дестинация и прекарват цялата си почивка на нея, най-много сменяйки “плаж 1” с “плаж 2” на съответния курорт. За желаещите разнообразие авантюристи като нас обаче това звучи прекалено скучно - така че решихме да спим в Бургас и всеки ден да се отправяме на различно приключение по южното Черноморие. Освен това в най-добрия град за живеене (ye