Skip to main content

A Master of Djinn, P. Djèlí Clark


Може би си спомняте The Haunting of Tram Car 015 и A Dead Djinn in Cairo - две повести от автора P. Djèlí Clark, които се оказаха сред любимите ми четива за миналата година. Действието в тях се развива в алтернативно Кайро от 1912, където преградата между световете е разкъсана и всякакви джинове, духове и други митични същества са навлезли в нашия свят. Главните герои са служители на The Ministry of Alchemy, Enchantments and Supernatural Entities и разследват мистериозни събития включващи гореспоменатите supernatural entities. Повестите успяха не само да нацелят деликатния баланс между изграждането на добра мистерия и втъкаването на фантастични елементи в нея, но и да изградят страхотна атмосфера, в която това алтернативно Кайро оживява. Съвсем очаквано, появата на първия роман развиващ се в същата вселена предизвика интереса ми. 

A Master of Djinn отново започва с криминална мистерия - убийството на един английски лорд и създаденото от него братство, посветено на почти митичния al-Jahiz, който преди 50 години нарушава преградата между световете и позволява на джиновете да нахлуят в нашата реалност. Нещо повече, извършителят на това убийство изглежда да е самият безследно изчезнал al-Jahiz, завърнал се по неведоми причини. По следите на убиеца се впуска познатата ни от повестите агент Фатма. 

Тук е моментът да спомена, че A Master of Djinn може да се чете и самостоятелно, но аз все пак препоръчвам да започнете с повестите - не на последно място, защото те са по-добри от романа. Атмосферата и в него е все така чудесна, а Кайро все така блести с този страхотен стиймпънк блясък от предишните произведения на автора - с все джинове, механични ангели и парни автомобили. Уви, мистерията изобщо не е впечатляваща. 

Някъде скоро след средата на книгата става ясно кой се крие зад маската на al-Jahiz, и то защото няма други алтернативи. Но докато читателят вече е направил тази догатка, това далеч не е ясно на агент Фатма. Почти случайност я води до разкриването на последващи улики, а не малка част от времето й е посветено на екшън сцени, вместо на интригуващо разплитане на случая. Причината мистерията да пострада толкова, според мен е, че романът всъщност не е точно криминале. В хода на разследването историята все повече нараства, залозите все повече се вдигат, намесват се световни политики и накрая стигаме до битка за спасяването на света в стил Avengers. Това вече не е камерна история, в която един детектив разследва едно убийство, и според мен романът страда от това. Да не говорим, че лидерите на световните сили наподобяваха карикатури, а не живи хора, и бяха много неестествено втъкани в историята. 

Към тези по-солидни критики трябва да добавя и няколко по-дребни детайла, които ми направиха негативно впечатление. Причудливата отличаваща черта на Фатма е склонността й да носи мъжки европейски костюми вместо типични традиционни дрехи и забрадка. Няма нищо лошо в пищните й и отличителни костюми и за щастие никъде не е споменато, че това прави героинята по някакъв начин по-добра от другите жени около нея, които все пак се спират на стандартно женско облекло и забулват косите си. Но става малко уморително във всяка сцена да ни се обяснява на какъв костюм се е спряла Фатма днес, придружено от описания на облеклото и на останалите герои. Другата ми критика се отнася към любовния интерес на Фатма, който е хем недостатъчно развит и леко cheesy, хем отнема ценно време в средата на романа и поне за мен не сработи достатъчно добре в това да създаде напрежение. 

При все горния критицизъм, A Master of Djinn не е изцяло лошо произведение. Както казах, светът е много интересен и заслужава внимание. Това все пак е първият опит на автора в дългата форма и може би ще му трябва още един опит да изгради наистина стегната и интригуваща история в него. Във всеки случай вижте The Haunting of Tram Car 015 и A Dead Djinn in Cairo, ако не сте все още!


Comments

Популярни постове

Ковачевица - параклиси, водопади, механи

В последно време (и за да сме по-точни, в последните десет години), западно-родопските села Лещен и Ковачевица станаха популярни дестинации за селски туризъм благодарение на запазения старовремски стил на строителство. За съжаление, популярността донесе със себе си ненужни инвестиции и сред наистина красивите селски къщи с каменни основи и дървени чардаци започнаха да се издигат и големички хотели, които само привидно спазват естетиката на отминалото време... а всъщност се строят с класически бетонни блокчета и цимент. Чарът на старовремските стаи с огнища също е поизгубен и в тези нови постройки е по-вероятно да ви посрещне далеч не толкова романтичната топлина на климатик. Но цялата тази тема ще си я запазя за друг път. Днес ще говорим за нещо по-положително и интересно. Ако сте били път до района с идеята да останете за няколко нощувки, бързо ще откриете, че всъщност няма много неща за правене и виждане. И двете селца могат преспокойно да се разгледат в рамките на 2-3 часа, а при же

Киберпънк 2019

Или как у нас отново може да държите в ръце стойностно списание, от фенове за фенове. За повечето хора, думата „киберпънк“ извиква един сборен образ в съзнанието им: мрачен, безкраен пейзаж от ярки неонови надписи върху огромни небостъргачи, усещане за мръсотия и упадък въпреки наличната висока технологичност, и едно много отчетливо разделение на света между имащите всичко – отгоре, и нямащите нищо – отдолу, където монолитните структури не им позволяват да се насладят дори на нещо толкова обикновено като дневната светлина. Този образ до голяма степен е създаден благодарение на две феноменални творби, на които ще се спра след малко. Моите първи асоциации за „киберпънк“ са малко по-различни. Като малък прекарвах достатъчно голяма част от времето си в поредната видео игра, за да се самоопределям като геймър. През вече далечната 2002 г. попаднах на Paradise Cracked – една обективно посредствена, руска ролева игра, развиваща се в типично киберпънков сетинг, с може би най-лошия дубл

На море край Бургас - струва ли си да изберем българското?

  След като опитахме красотите на гръцкото Беломорие , както обещахме - идва ред на родното Черно море. В рамките на една чудесна седмица през август, в която улучихме страхотно време, се насладихме на редица плажни дестинации. И тъй като успяхме да пробваме доста популярни местенца по южната част на родното море, този път ще раздаваме и оценки! Отпускарският сезон е в края си, но като се оглеждате за дестинации догодина, ще имате този безценен ориентир за това към кои места да се отправите според предпочитанията и нуждите си. Ще започнем директно с нашата “главна база”, а именно Бургас - идеалната отправна точка Повечето летовници си избират една дестинация и прекарват цялата си почивка на нея, най-много сменяйки “плаж 1” с “плаж 2” на съответния курорт. За желаещите разнообразие авантюристи като нас обаче това звучи прекалено скучно - така че решихме да спим в Бургас и всеки ден да се отправяме на различно приключение по южното Черноморие. Освен това в най-добрия град за живеене (ye